1- قبل از اتصال سیم برق با دو شاخه بایستی از اتصال صحیح کلید بالابر به الکتروموتور و همچنین محکم بودن تمامی اتصالات اطمینان حاصل فرمایید.

2- اتصال الکتروموتور تک فاز بالابر ساختمانی به برق بهتر است از طریق دوشاخه نری و مادگی صورت گیرد یا به وسیله در صورت نیاز سیم ها به هم محکم تابیده شده و سپس با چسب برق محکم شوند. زیرا الکتروموتور تک فاز بالابر ساختمانی در لحظه شروع به کار جریان زیادی نیاز دارد که اگر برق رسانی به دو روش گفته شده انجام نشود ممکن است دستگاه با مشکل مواجه شود.

3- برق بالابر ساختمانی مستقیما از کنتور گرفته شود. ممکن است سیم به کار رفته در داخل ساختمان و پشت پریزهای ساختمان نازک بوده باشود و از آنجایی که جریان ورودی الکتروموتورهای تک فاز بالابر حمل مصالح بسیار بالاست، این سیم کشی توان انتقال چنین جریانی را نداشته باشد. از همین رو احتمالا الکتروموتور در چنین شرایطی یا راه نخواهد افتاد و یا به حالتی که در حال زور زدن است راه اندازی می شود. در نهایت در چنین شرایطی به الکتروموتور آسیب خواهد رسید.

4- سیم انتقال برق به الکتروموتور تک فاز بالابر ساختمانی باید حداقل 2.5 بوده و فیوز کنتور بالای 25 آمپر باشد.

5- سیم نتقال برق به بالابر ساختمانی نباید بسیار بلند باشد زیرا طول زیاد سیم سبب افت ولتاژ شده و در عملکرد الکتروموتور ایجاد مشکل می کند.

6- سیم انتقال برق به الکتروموتور باید یک تکه باشد و از وجود اتصالات مختلف از طریق سیم سیار در میانه راه پرهیز کنید.

در صورتی که این 6 مورد در راه اندازی یا برق رسانی بالابرهای ساختمانی تک فاز رعایت شود شما یکی از ایمن ترین و مطمئن ترین برق رسانی ها به الکتروموتور خود را خواهید داشت که سبب کارکرد بهینه و طول عمر بالای دستگاه شما خواهد شد

منبع

دسته ها :
دوشنبه جهاردهم 8 1397

کوپلینگ چیست ؟

وصله مکانیکی (Mechanical Splice) یک قطعه مکانیکی است برای ایحاد اتصال بین دو میلگرد که این امکان را فراهم می‌کند که آرماتور در ناحیه اتصال نیز رفتاری مانند میلگرد یک‌ پارچه داشته باشد، این نوع اتصال که میلگردها را به صورت سر به سر به یکدیگر متصل می‌کند، بسیاری از مزایای آرماتور یکپارچه را تامین می‌کند.

نکته مهم: از نقطه نظر سازه ای ،مهمترین مزیت استفاده از کوپلر ،اطمینان از مسیر حرکت نیرو در درون شبکه آرماتور،بدون وابستگی به شرایط و کیفیت بتن است .

مزایای اصلی کوپلر:

-سهولت استفاده، قابلیت اطمینان، تمامیت ساختاری، و حداقل ازدحام میلگرد مزایای استفاده از سیستم اتصال مکانیکی هستند.

-سیستم وصله مکانیکی نیازهای مخاطبین خود را تحت کشش، فشرده سازی و بارگذاری های چرخه ای را برطرف می‌کند. اتصال مکانیکی بهینه‌ترین نوع ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اتصال میلگرد است و تمامی ضوابط و مقررات آیین نامه های ملی و بین المللی را ارضا می‌نماید.

-تعداد بسیار زیادی از مهندسین بر برتری اتصال مکانیکی نسبت به اورلپ تاکید دارند. آنها بر این عقیده هستند که اتصال مکانیکی انسجامی را در سازه ایجاد می‌کند که اورلپ به هیچ عنوان توانایی ایجاد آن را ندارد.

-اتصالات مکانیکی (کوپلر) به نسبت اورلپ بسیار قابل اعتمادتر هستند چون برای انتقال بار به بتن بستگی ندارند.

وصله‌های مکانیکی (کوپلر) یکپارچگی بیشتری را در سازه ایجاد می‌کند. این اتصالات در برابر حوادث ناشی از خطای انسانی، بارهای لرزه‌ای و سایر حوادث طبیعی مقاومت به مراتب بیشتری نسبت به اورلپ دارند.

-طبق آیین نامه‌های طراحی بتن کوپلر (وصله مکانیکی) باید مقاومت بیشتری نسبت به طول اورلپ معمول فراهم کند. این مقدار به طور معمول حدود ۱۲۵% تا ۱۵۰% مقاومت اورلپ می‌باشد.

 

-کارکردن با آرماتورهای سایز پایین باعث افزایش ابعاد ستون می‌شود تا بتواند تعداد بیشتری آرماتور را در خود جای دهد. استفاده از دکوپلر (وصله مکانیکی) امکان استفاده از سایزهای بزرگتر آرماتور را در ستون با ابعاد کوچکتر فراهم می‌کند و در عین حال میزان ازدحام را در ستون به مقدار حداقل برساند. این امر باعث طراحی مقرون به صرفه و حداکثر استفاده از فضا در پلان می‌شود.

-نصب کوپلر سریع و آسان است و به کارگر ماهر برای این کار نیاز ندارد.

-اتصال مکانیکی با کاهش هزینه دستمزد کارگرها و افزایش سرعت پیشرفت امور باعث کاهش چشم‌گیر هزینه‌ها می‌شود.

-کوپلر انتهایی از ایجاد ازدحام در محل اتصال تیر و ستون جلوگیری می‌کند و قرار دادن میلگردها را در شبکه تسهیل می‌کند.

 

حل مشکل ازدحام میلگرد با کوپلر :
اتصال اورلپ میزان ازدحام میلگرد را در محل اتصال به مقدار ۲ برابر حالت معمول افزایش می‌دهد. که این امر عمده‌ترین دلیل گیر کردن دانه‌های سنگی و ایجاد حفره در بتن می‌باشد. کوپلرها (وصله های مکانیکی) از این ازدحام جلوگیری می‌کند و با کم کردن ابعاد ستون باعث صرفه‌جویی اقتصادی قابل توجهی در پروژه می‌شود.

آیین نامه بتن ایران نسبت ۶% فولاد به بتن را برای طراحی ستون‌های بتنی مشخص کرده‌است. با توجه به ازدحام آرماتور در ناحیه اورلپ طراحی با نسبت بالانس با اتصال پوششی تقریبا غیر ممکن است. حال آنکه کوپلر (وصله مکانیکی( این امکان را برای طراح فراهم می‌کند که با حذف میلگردهای اضافی در ناحیه وصله به مقطع ایده‌آل بتنی با نسبت فولاد به بتن بالانس دست پیدا کند.

منبع:sakhtplus.com

دسته ها :
سه شنبه دهم 7 1397

طریقه نصب و راه اندازی بالابر ساختمانی

 

۱- ابتدا پایه ها، ریل و جعبه بالابر متشکل از گیربکس، الکتروموتور، وینچ یا همان قرقره که سیم بکسل بر دور آن پیچیده می شود را به محل نصب بر روی پشت بام منتقل نمایید.

۲- جهت نصب در ابتدا پایه های بالابر را به صورت برعکس در فاصله ی مناسب از هم در کنار یکدیگر قرار دهید.

ریل های بالابر ساختمانی

۳- در مرحله بعدی باید ریل را در داخل پایه ها قرار بدهید، نحوه قرار دادن آن به صورتی باید باشد که انتهای سربسته ریل به سمت جلوی پشت بام بوده، حال می توانید پیچ ها را جاگذاری و سفت نمایید.

۴- پس از بستن ریل به پایه و محکم کردن آن بالابر را با کمک چند نفر از زمین بلند کرده و چرخانده تا به حالت عادی در بیاید.

۵- در این مرحله اقدام به سنگین کردن و گذاشتن وزنه بر روی پایه های بالابر کنید تا امکان کله کردن و سقوط بالابر از بین برود. در صورت امکان می توانید بالابر را به کف پشت بام جوش داده و سپس روی پایه های آن را سنگین کنید تا ضریب اطمینان بالا برود.

۶- جعبه بالابر رو به صورت کشوئی وارد ریل نموده و به درستی داخل ریل جا بزنید.

۷- در مرحله ی آخر انتهای ریل را با خاموت یا میلگرد ببندید تا جعبه هیچگاه از داخل ریل در نیاید.

منبع:abzarino.com

 a

دسته ها :
چهارشنبه جهاردهم 6 1397

تقسیم بندی بر اساس موتور بسته شده روی دستگاه

۱- بتونیر با موتور برقی

رایج ترین و پرکاربردترین موتور بسته شده بر روی دستگاه های خلاطه در زمان دسترس بودن برق  الکتروموتور می باشد. این دسته از ماشین ها ب به دلیل کارکرد خوب، هزینه پایین عدم تولید آلودگی و دردسر کم بهترین گزینه می باشد. همزن ها با موتورهای الکتریکی در حجم های پایین با برق تفکاز قابل کارکردن بوده و در ظرفیت های بالا احتیاج به برق سه فاز دارند.

بتونیر برقی

۲- بتونیر با موتور بنزینی

جهت کار کردن در مناطق شهری که در آن دسترسی به برق وجود ندارد، استفاده از این دستگاه ها رایج بوده بدین صورت که موتور بنزینی بر روی دستگاه نصب گردیده که عمل چرخش دیگ و ساخت بتن را انجام میدهد. بدنه و اتاق همزن بنزینی تماما همانند نوع الکتریکی می باشد.

بتونیر با موتور بنزینی

Mixer with petrol engine

 

۳- بتونیر با موتور دیزل

جهت کار کردن و بتن ریزی در مناطق دورافتاده و غیرشهری که دسترسی به برق وجود نداشته و زمانی که نیاز به قدرت بالای موتور جهت تامین نیرروی دستگاه وجود دارد از موتورهای دیزل استفاده می کنند، استفاده از موتورهای دیزل در مناطق شهری به دلیل سر و صدای بالای موتور و تولید آلودگی زیاد مجاز نیست. بدنه و اتاق میکسرهای دیزلی به دلیل سنگینی و حجم بالای موتور نسبت به انواع برقی و الکتریکی کاملا متفاوت بوده و قوی تر است.

بتونیر با موتور دیزل


منبع:

دسته ها :
يکشنبه یازدهم 6 1397


انواع بالابر یا آسانسور کارگاهی :
 هنگامی که صحبت از ساخت و ساز به میان می آید در کنار ارزیابی جنبه های مختلف، غالبا استفاده از تجهیزات مناسب و کارآمد نیز مدنظر قرار می گیرد، تجهیزاتی که علاوه بر کارآیی بالا، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و در عین حال نیازهای مهندسین، مجریان و کارگران را به خوبی برآورده سازد.

یکی از تجهیزات مفیدی که مزایای و کاربردهای فراوانی دارد آسانسور یا بالابر کارگاهی می باشد.

آسانسور کارگاهی علاوه بر جابه جایی مصالح و افراد در ارتفاعات، ایمنی بالا، سرعت انجام کار، افزایش روحیه افراد هنگام کار، کاملاٌ مقرون به صرفه بوده و همواره مورد استفاده سازندگان سدها، پالایشگاه ها، سکوهای نفتی و دیگر سازه های ساختمانی می باشد.

در این مقاله به بررسی انواع بالابر یا آسانسورهای کارگاهی می پردازیم. با گروه آریاصنعت همراه باشید.


Image result for ‫بالابر ساختمانی‬‎

 

انواع بالابر یا آسانسور کارگاهی :

 1. بالابر ( آسانسور ) صنعتی
 2. بالابر ( آسانسور ) ساختمانی
 3. بالابر ( آسانسور ) حمل و نقل

 

انواع بالابر یا آسانسور کارگاهی :

۱-بالابر انفجاری

از این نوع آسانسور در بخش هایی که گاز های اشتعال زا وجود دارد استفاده می شود.

۲-آسانسور مواد پودری یا کاسه ای

از جمله کاربردهای دیگر آسانسور کارگاهی حمل و نقل مواد توده ای مانند پودرها به مخازن تولید می باشد از این نوع بالابر به عنوان بالابر کاسه ای نیز یاد می شود.

۳-بالابر یا آسانسور ساختمانی

در پروژه های ساختمانی، عملیات های مختلف از جمله جا به جایی مصالح، مواد و افراد انسانی در ارتفاعات مورد نیاز است. بدیهی است بالابر ساختمانی به خوبی این نیاز را براورده می سازد.

۴- آسانسور کارگاهی مصالح

شاید یکی از ساده ترین نوع آسانسور، آسانسور کارگاهی مصالح است که در آن کاسه یا باکت حمل مصالح به سیمی وصل شده و توسط یک الکترو موتور قادر به جا به جا کردن مصالح با ظرفیت بین ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم می باشد.

۵-بالابر نفر و مصالح

این نوع بالابر دارای کابین درب دار و امنیت بالا بوده و در جا به جایی افراد نقش مهمی ایفا می کند تعداد جابه جایی افراد در این بالابر بر اساس وزن ظرفیت آن سنجیده میشود.

۶-آسانسور کارگاهی حمل بار و نفر

حمل و نقل وسایل نقلیه، تولیدات کارخانه ها و کالاهای فروشگاه ها توسط آسانسورهای کارگاهی حمل بار و نفر انجام می پذیرد.

از کاربردی ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بالابرهای خودرو
 2. بالابرهای آکاردوئونی

۶-۱- بالابر خودرو

نام دیگر این بالابر، جک بالابر خودرو می باشد و دارای گونه های مختلف از جمله جک دو ستون و جک چهار ستون می باشد.

این بالابرها در تعمیرگاه ها و مکان های بازرسی فنی خودرو کاربرد دارند.

۶-۲- بالابر آکاردئونی

معمولاٌ در جاهایی مانند مساجد، سالن ها و کارخانه ها برای نظافت و یا حمل و نقل افراد ومصالح کاربرد دارند.

منبع:


دسته ها :
يکشنبه چهارم 6 1397
 

بتونیر ( ملات ساز )

 بتونیر Betonier

بتونیر

برای ساختن بتن در حجم کم از بتونیر یا ملات ساز استفاده می گردد و برای بتن ریزی در حد متوسط مثلاً حدود 30 متر مکعب در روز از این دستگاهساخت بتن استفاده می شود. در این دستگاه پیمانه کردن مصالح توسط نیروی انسانی انجام می گیرد و به همین دلیل بایستی دقت لازم و آموزش کافی انجام گیرد. 

دستگاه بتونیر یا ملات ساز یا میکسر بتون یا مخلوط کن بتون با ظرفیت های مختلف 120 الی 1000 لیتر، کوپله با موتور بنزینی، دیزلی یا الکتروموتور برقی تک فاز و سه فاز، ساده و گیربکس دار و در انواع دوچرخ و چهار چرخ قابل عرضه می باشد.

 

موتور گرداننده دیگ بتونیر می تواند برقی، بنزینی و دیزلی باشد و سرعت گردش دیگ بتونیر بر حسب دور در دقیقه از 17 تا 13 rpm  متغیر می باشد. بدین شکل که در بتونیر با حجم بیشتر سرعت چرخش دیگ بتونیر کاهش می یابد.

بتونیر

بتونیر همچنین دارای یک موتور گرداننده دیگ می باشد که بر حسب اسب بخار از 2 اسب تا 20 اسب می باشد. بدین گونه که هرچه دیگ بتونیر بزرگ تر باشد موتور با قدرت بیشتری لازم است.

مکانیزم گردش دیگ بتونیر می تواند دنده ریز ، دنده کمر یا رولیک لاستیک فشرده باشد.

بارگیری مصالح در دیگ بتونیر به شکل دستی یا توسط باکت هیدرولیکی انجام می گیرد.

جابجایی دستگاه مخلوط کن بتون نیز توسط دو چرخ یا چهار چرخ انجام می پذیرد.

 

انواع بتونیر

بتونیر

فامکو بتونیر 2000 لیتری

بتونیر 2000 لیتری به صورت ایستگاه مرکزی ( ثابت) بوده و دارای 4 عدد غلطک لاستیکی می باشد. که به صورت برقی با تابلو برق و باکت دار همراه با پمپ و شیر هیدرولیک موجود می باشد.

 

فامکو بتونیر 1000 لیتری

بتونیر 1000 لیتری دارای چهار چرخ جیپی و 4 عدد غلطک لاستیکی بوده و در سیستم برقی دارای تابلو برق و در سیستم دیزلی دارای هیدروموتور می باشد. جک دار و باکت دار است و دارای پمپ و شیر هیدرولیک می باشد.

 

بتونیر 1000 لیتری

 

فامکو بتونیر 800 لیتری

بتونیر 800 لیتری دارای چهار چرخ جیپی می باشد. گیربکس طبلی داشته و در سیستم برقی دارای تابلو برق و در سیستم دیزل دارای هیدروموتور می باشد. دنده دور دیگ چدنی یک تکه و جک دار می باشد. دارای پمپ و شیر هیدرولیک نیز می باشد.

 

فامکو بتونیر 750 لیتری غلطکی

بتونیر 750 لیتری غلطکی دارای چهار چرخ پیکانی و 4 عدد غلطک لاستیکی می باشد. سیستم برقی و دارای تابلو برق بوده و جک دار و باکت دار می باشد. شیر هیدرولیک و پمپ هیدرولیک از دیگر متعلقات این بتونیر است. در سیستم دیزلی دارای هیدروموتور بوده و دارای تانک آب نیز است.

 

بتونیر 750 لیتری غلطکی

 

فامکو بتونیر 500 لیتری نیمه هیدرولیک

بتونیر 500 لیتری نیمه هیدرولیک دارای چهار چرخ پیکانی روکشدار در انواع فرمان های معمولی و گیربکسی بوده و دنده دور دیگ یک تکه چدنی و سیستم انتقال قدرت دنده زنجیری می باشد.دارای پمپ و شیر هیدرولیک جک دار و باکت دار می باشد. دارای گیربکس دور کم کن نیز است.

 

فامکو بتونیر 500 لیتری

بتونیر 500 لیتری دارای چهار چرخ پیکانی ، سیستم قفل فرمان پدالی و در انواع فرمان های معمولی و گیربکسی دنده دور دیگ یک تکه چدنی و سیستم انتقال قدرت تسمه پروانه ای و دارای گیربکس دور کم می باشد.

 

بتونیر 500 لیتری

 

فامکو بتونیر 350 لیتری

بتونیر 350 لیتری دارای چهار چرخ پیکانی و ورق دیگ 3 میلی متری و در انواع فرمان معمولی و فرمان گیربکسی موجود می باشد.

 

بتونیر 350 لیتری

 

فامکو بتونیر 300 لیتری

بتونیر 300 لیتری دارای دو چرخ پیکانی و ورق دیگ 3 میلی متری و در انواع فرمان معمولی و فرمان گیربکسی موجود می باشد.

 

فامکو بتونیر 120 لیتری آزمایشگاهی

بتونیر 120 لیتری دارای دو چرخ فرقونی و حمل و نقل آسان و راحت می باشد.

 

بتونیر 120 لیتری آزمایشگاهی
منبع

دسته ها :
پنج شنبه هجدهم 5 1397

هر مخزن حمل بتن که بتواند در حین انتقال بتن آن را بچرخاند و از طرفی سبب اختلاط آن شود و از سوی دیگر مانع گیرش آن تا محل مصرف نهایی گردد، بتونیِر نام دارد. این مخازن بنا به ضرورت می‌تواند بر روی کامیون،تریلی یا هر نوع قوای محرکه حنی واگن های ریلی نیز مستقر شود.چنانچه تراک میکسر برای انجام تمام عملیات اختلاط استفاده می شود،این عمل می‌تواند در محل تولید بتن قبل از رفتن به کارگاه یا در محل کارگاه یا حتی در حین مسیر انجام شود
گاهی نیز از تراک میکسرها برای تکمیل عملیات اختلاط استفاده می شود. در این حالت باید یک کارخانه مرکزی اختلاط بتن،برای انجام اختلاط اولیه مورد استفاده قرار میگیرد.هنگامی که از تراک میکسر ها به عنوان انتقال دهنده بتن ساخته شده توسط بتن مرکزی استفاده می‌شود ، تراک میکسر ها تنها به عنوان واحد همزن عمل میکند.

در مخلوط‌کن، محفطه مدوری که مواد بتن در آن ریخته می‌شود جام نام دارد.

ترتیب افزودن مواد متشکله بتن در مخلوط‌کن، نقش مهمی را در یک‌نواختی بتن خواهد داشت.

باید از اضافه بارکردن مخلوط‌کن پرهیز کرد، به ویژه در مورد سنگ‌دانه‌های بسیار سنگینی همچون ذرات پانچی فولادی اندازه محموله را باید تا حدود ۵۰٪ ظرفیت اسمی مخلوط‌کن کاهش داد. از آنجا که برخی سنگدانه‌ها کاملاً ترد و شکننده‌اند، باید برای جلوگیری از شکسته شدن سنگ‌دانه‌ها که تاثیرات زیان‌بخشی بر کارایی و آب‌اندازی بتن دارد، از مخلوط کردن زیاد بتن پرهیز کرد.

به کامیون‌های حمل‌کننده جام مخلوط‌کن، کامیون مخلوط‌کن یا تراک‌میکسر گفته می‌شود.


Image result for ‫بتونیرچیست‬‎


منبع:fa.wikipedia.org

دسته ها :
شنبه سیزدهم 5 1397
سه مولفه مهم در انتخاب الکتروموتور بالابر
- توان یا قدرت الکتروموتور که در بالابرهای ساختمانی از 2 تا 10 اسب بخار متغیر است.
- سرعت یا تعداد دوران الکتروموتور که دو نوع 1400 دور و 3000 دور در بالابرها رایج می باشد. 
- تک فاز یا سه فاز بودن الکتروموتور
نکته: الکتروموتورهای 3 اسب به صورت تکفاز و سه فاز قابل سفارش هست، اما الکتروموتورهای بالاتر از 3 اسب فقط به صورت سه فاز موجود می باشند.

الکتروموتور های مورد استفاده در بالابر
- الکتروموتور موتوژن
- الکتروموتور زیمنس
- الکتروموتور الکو
- الکتروموتور چینی
نکته: در بالابرهای ساختمانی استفاده از موتورهایی با تعداد دور بالا توصیه نمی شود، زیرا این دسته از موتورها سرعت بالابرها را بالا برده و کنترل آن را مشکل می نمایند. یکی از دلایل اصلی حوادثی که در استفاده از بالابر های ساختمانی روی می دهد استفاده از موتورهای با دور بالا می باشد.


اجزاء بالابر ساختمانی

استراکچر و خرپا
الکتروموتور (دینام)
گیربکس
باکت
قرقره (وینچ)
شاسی

استراکچرها و خرپاها
لوله های به کار رفته در پایه های بالابر از لوله های نمره 6 و 8 گازی می باشند که به سفارش مشتری قابل تغییر و ارتقا می باشد.

گیربکس بالابر
گیربکس موجود در بالابر ساختمانی جهت انتقال دور از الکتروموتور به کار می رود. گیربکس  به کار رفته در بالابر مصالح از نوع حلزونی می باشد که قابلیت قفل کردن دارد تا در زمان هایی که ممکن است موتور از کار بیافتد بار برنگشته و سیستم قفل شود.


گیربکس بالابر ساختمانی

الکتروموتور (دینام) بالابر
الکترموتور موجود در بالابر ساختمانی جهت ایجاد نیروی محرک به کار می رود. دو مشخصه مهم در بالابرها که کارکرد الکتروموتور رو تحت تأثیر قرار می دهد ظرفیت حمل بار بالابر و ارتفاع موثر حمل بار می باشد.

الکتروموتور بالابر ساختمانی

باکت بالابر
باکت موجود در بالابر ساختمانی وظیفه حمل مصالح و بار را بر عهده دارد و در ظرفیت های مختلف ساخته شده و به بازار عرضه می گردد.

باکت بالابر ساختمانی

قرقره (وینچ) بالابر
قرقره موجود در بالابر ساختمانی جهت جمع کردن و هدایت سیم بکسل به کار می رود. قرقره های معمولی تا 35 متر سیم بکسل را می تواند به دور خود جمع کند و بیشتر ازین متراژ بایستی قرقره تغییر کند.

قرقره یا وینچ بالابر ساختمانی

سیم بکسل بالابر
سیم بکسل یا طناب فلزی جهت استفاده در انواع دستگاه های بالابر، جرثقیل ها و همچنین جهت بلند کردن و حرکت بارهای مختلف به کار می روند. بسته به محل مورد نیاز و نوع ساختار، سیم بکسل دارای ضریب انبساط و انعطاف پذیری، طرح ها و قطرهای مختلف می باشد. بالابر ساختمانی دارای 20 متر سیم بکسل می باشد که قابلیت افزایش آن در صورت نیاز مشتری وجود دارد.

سیم بکسل بالابر ساختمانی


نکات مهم در خرید بالابر ساختمانی

- قرقره دستگاه به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند سیم بکسل را به اندازه کافی بپیچاند و از پیچیده شدن سیم دور شفت گیربکس و به وجود آمدن حوادث جلوگیری نماید.
- قلاب مورد استفاده در دستگاه مقاومت مناسب جهت بلند کردن بار را با توجه به ظرفیت بالابر داشته باشد.
- سیم بکسل مورد استفاده در دستگاه از لحاظ کیفیت و مقاومت در سطح مناسب و استاندارد باشد.
- لوله ها و پایه های دستگاه که شاسی دستگاه را تشکیل می دهند مقاومت لازم جهت بار را داشته باشند.
- کیفیت گیربکس مورد استفاده در دستگاه در سطح مطلوبی بوده تا ظرفیت مناسب را جهت حمل بار داشته باشد. 
- دارا بودن ریلی بلند که باعث ایجاد فاصله مناسب بالابر از ساختمان شده الزامی است تا از گیر کردن مصالح به بدنه ساختمان جلوگیری کرد.

نکته: در زمان انتخاب شاسی مناسب برای بالابر می بایست دقت لازم را به عمل آورد زیرا شاسی می بایست مقاومت لازم را برای بار با ظرفیت تعیین شده را داشته باشد. ساختار باکت باید به گونه ای باشد که ورق آن مقاومت لازم را داشته باشد و زیر  فشار دچار دفرمگی نگردد.

کاربرد بالابر کارگاهی و ساختمانی
از جمله کاربری های این نوع بالابر ها می توان به موارد زیر اشاه نمود:
جرثقیل کارگاهی، بالابر صنعتی، بالابر انبار، بالابر رستورانی، بالابر خانگی، بالابر کارخانه ای، بالابر چند منظوره


lمنبع:سایت


دسته ها :
يکشنبه بیست و چهارم 4 1397

نواع بالابر ساختمانی تک فاز و بالابر کارگاهی با ظرفیت های مختلف

تامین انواع قطعات بالابر ساختمانی اعم از دینام (الکتروموتور ) و گیربکس بالابر ساختمانی

 

بالابر ساختمانی

 

بالابر مصالح بر از ظرفیت 300 کیلوگرم تا 3 تن قابل ارائه می باشد و نیز ارتفاع بالابر مصالح بر با اضافه کردن سیم بکسل بیشتر می شود.

قرقره معمولی بالابر مصالح بر تا 35 متر سیم بکسل را می تواند به دور خور جمع کند و بیشتر ازین متراژ بایستی قرقره تغییر کند.

استراکچر و خرپاهای بالابر مصالح بر به سفارش مشتری قابل تغییر و ارتقا می باشد.

در بالابر مغازه ای نیز موتور و الکتروموتور به همین شکل می باشد و فقط مدل قرقره ، شاسی زیر پایی ، اندازه سیم بکسل و چند مورد دیگر تغییر می کند.

برای حمل وزن های بالا الکتروموتور بالابر ساختمانی از تکفاز به سه فاز تبدیل می شود و گیربکس نیز قوی تر می شود.

از بالابر ساختمانی (بالابر مصالح بر) به بالابر کارگاهی یا وینچ ساختمانی نیز یاد می شود.

 

 بالابر مغازه ای

بالابر-ساختمانی-مصالح-بر

از بالابر مغازه ای جهت حمل بار و نفر در مغازه و فروشگاه جهت انتقال به طبقات زیرین یا بالایی استفاده می گردد. بالابر مغازه ای شبیه آسانسور می باشد و دارای یک الکتروموتور و یک گیربکس تیپ vf و متعلقات دیگر می باشد. بالابر مغازه ای با ظرفیت های مختلف قابل ارائه می باشد:

 • بالابر مغازه ای با ظرفیت حمل 300 کیلوگرم بار یا نفر با موتور تکفاز و گیربکس تیپ 86
 • بالابر مغازه ای با ظرفیت حمل 500 کیلوگرم با موتور سه فاز و گیربکس تیپ 110
 • بالابر مغازه ای با ظرفیت حمل 700 کیلوگرم با موتور سه فاز و گیربکس تیپ 150
 • و بالابر های مغازه ای با ظرفیت های بالاتر

 

بالابر کارگاهی

بالابر-کارگاهی

بالابر کارگاهی برای حمل و جابجایی بار در زیر سوله و سقف کارگاه استفاده می گردد. به بالابر سقفی ، وینچ یا جرثقیل سقفی نیز می گویند.

بالابر کارگاهی در ظرفیت های مختلف عرضه می گردد:

 • بالابر کارگاهی با ظرفیت 300 کیلوگرم
 • بالابر کارگاهی با ظرفیت 500 کیلوگرم
 • بالابر کارگاهی با ظرفیت 700 کیلوگرم
 • بالابر کارگاهی با ظرفیت 1 تن
 • و جرثقیل سقفی با ظرفیت های بالاتر

 

بالابر کارگاهی که در سقف نصب می شود مانند بالابر ساختمانی دارای پایه نمی باشد و فقط وینچ بر روی ریل به سقف محکم می شود. طول ریل نیز به صورت سفارشی قابل تغییر است و نیز می توان به سلیقه ی مشتری آهن کشی کرد.

از انواع دیگر بالابر ها می توان به بالابر خانگی، بالابر پله ، بالابر رو نمای خانگی ، بالابر هیدرولیکی و ... اشاره کرد.

 

بالابر ساختمانی چیست؟

بالابرهای ساختمانی که به بالابر مصالح نیز معروف هستند، جهت جا بجایی مصالح، تجهیزات و گاها نفرات به کار گرفته می شوند. این محصولات دارای پایه و ریل استاندارد برای حفاری چاه و حمل مصالح ساختمان بوده و همچنین دارای یک وینچ فوق العاده محکم می باشد.

از آنجا که بالابرهای ساختمانی با ایمنی و سرعت کار ارتباط مستقیم دارند کیفیت آن ها دارای اهمیت بسیاری می باشد.

منبع:/famco.co.ir

دسته ها :
پنج شنبه بیست و یکم 4 1397

ستون ریز چیست ؟

ستون ریز یک دستگاه ارابه مانند از دارای یک مخزن متحرک و یک کابل کشنده و یک نقاله حمل برای رساندن مخزن به بالای ستن. بتن داخل مخزن قیفی شکل آن ریخته می شود و با استفاده از یک قرقره و نیروی برق قرقره شروع به جمع شدن می کند و مخزن روی نقاله حرکت می کند و بالا می رود. و در انتهای دهانه قیف به سمت داخل ستون می چرخد و بتن داخل ستون می ریزد.

از ستون ریز کجاها استفاده میشود ؟

از این دستگاه برای بتن ریزی در قالب های ستون و دیوارهای برشی استفاده می شود.

چند نوع ستون ریز داریم و هر کدام چه استفاده هایی دارند ؟

1-ستون ریز ریلی 1تکه برای بتن ریزی تاحداکثر ارتفاع 4 متر استفاده می شود.

2-ستون ریز با ریل 2تکه بازشو جهت بتن ریزی تا حداکثر ارتفاع 5/8 متر استفاده می گردد.

Related image

منبع:سایت

دسته ها :
يکشنبه هفدهم 4 1397
X